צינורות אינסטלציה טובים למערכת אינסטלציה תקינה

צינורות אינסטלציה הם הבסיס של כל מערכת אינסטלציה, בין אם בדירת מגורים ובין אם בעסק או מפעל.

לבחירה מושכלת של צנרת ישנה חשיבות כפולה: ראשית, רק צינורות איכותיים מבטיחים הגעה אופטימלית של מים אל כל הברזים בבית או אל המקומות במפעל בהם הם נחוצים, ושנית, רק צינורות עמידים מבטיחים ראש שקט ומצמצמים את הסיכון להתרחשות נזילות ופיצוצים בצנרת, שכמובן עלולים לגרום לנזקים חמורים ולפעמים אפילו בלתי הפיכים.

שני הסוגים העיקריים של צינורות האינסטלציה הם פקסגול (שנקראים לפעמים גם פשוט פקס – Pex) ו-SP (ראשי תיבות של SuperPipe). שני הסוגים טובים מאוד, וכדאי להכיר את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם כדי לדעת איזה מהם הכי כדאי עבורכם.

צינורות SP

צינורות superpipe מיוצרים מאלומיניום כשבנוסף ישנו ציפוי של פלסטיק שתורם להגברת העמידות.

היתרון העיקרי של צינורות אלה הוא שנוח מאוד לעבוד איתם, ובנוסף הם לא צוברים אבנית וקורוזיה.

עוד יתרון הוא שקל לאתר צינורות אינסטלציה מסוג SP כך שאם נדרש תיקון כלשהו הדבר יתבצע בקלות יחסית. מצד שני, במידה ויש דליפה מצינור סופרפייפ אין ברירה אלא לנתק את המים בכל הבית.

חיסרון נוסף הוא המחיר הגבוה יחסית של הצינורות מהסוג הזה.

צינורות PEX

צינורות אינסטלציה שנקראים פקסגול מיוצרים מפוליאתילן או פלסטיק. כמו צנרת SP גם צנרת פקסגול עמידה בפני קורוזיה או אבנית, והיתרון המרכזי שלה הוא המחיר הנוח.

כמו כן ניתן לנתק חלקים מצנרת פקס אם נוצר בכך צורך.

מצד שני, נדרשת כמות גדולה יותר של צינורות פקסגול כדי להקים מערכת אינסטלציה ובנוסף יש להכין מקום עבור “חנוכייה” שממנה יסתעפו כל אותם צינורות.

הדגשים החשובים עבור צינורות אינסטלציה תעשייתיים

כשבוחרים צינורות אינסטלציה עבור צנרת תעשייתית ישנם כמה דגשים חשובים:

ראשית, מדובר בצנרת שמטבע הדברים אמורה לעבוד תחת עומסים כבדים ולחצים משמעותיים, ועל כן יש להעניק משקל נכבד במיוחד לפרמטרים אלה.

שנית, ישנם סוגים נוספים של צינורות שעשויים להיות אלה המתאימים ביותר לשימוש תעשייתי, ובפרט הכוונה לצינורות נחושת ולצנרת מגולוונת סקדיול.

דגש שלישי שיש לקחת בחשבון הוא שבחלק מהמקרים מערכת האינסטלציה נבחנת גם בהקשר של קבלת רישיון עסק, ובמקרים אלה חשוב לוודא מהן הדרישות מהמערכת עפ”י סוג העסק ואופי הפעילות בו.

הפרמטרים העיקריים בבחירת צנרת אינסטלציה

שלושת הפרמטרים העיקריים בבחירת צנרת אינסטלציה הם קוטר הצינור, הדרג שלו ועובי הדופן.

קוטר הצינור נע ברוב המקרים בין חצי צול (כ-12 מ”מ) לבין , כשבאופן טבעי ככל שכמות המים שצפויה לעבור בצינור גבוהה יותר כך נדרש קוטר גדול יותר.

עובי הדופן אחראי במידה רבה לעמידותו של הצינור, כשכמובן צינורות עבים יותר הם גם חזקים יותר. בשימושים התעשייתיים עובדי הדופן עשוי להגיע גם ל-30 מ”מ ואף יותר.

הדרג הוא מידת העמידות בפני לחץ אוויר והוא נמדד באטמוספירות. כך לדוגמה אם מצאתם “צנרת חם קר דרג 16” פירוש הדבר שמדובר בצינור שמתאים להעברת מים בכל הטמפרטורות ושמסוגל לעמוד בלחץ של 16 אטמוספרות.

בכל מקרה חשוב להגיע אל חנות אינסטלציה שמציעה מבחר רחב של אפשרויות ושל צינורות אינסטלציה מכל הסוגים – גם PEX וגם SP, גם צינורות ביתיים וגם תעשייתיים – כך שתוכלו לבחור את האופציה שהכי מתאימה לכם ולא תצטרכו להתפשר על פחות מהטוב ביותר עבורכם.

דגש נוסף הוא רמת השירות, וזאת מפני שרק בחנות שלא רק מציעה מגוון דגמים אלא גם מקפידה על שירות מקצועי וקשוב כמו “גל טל אלמוג” תוכלו להיות בטוחים שבחרתם נכון מבין כל האפשרויות ושהגעתם לצנרת האופטימלית מבחינתכם.

Skip to content