צנרת חם קר SP, פקסגול ועוד

מערכת האינסטלציה הביתית מורכבת מכמה חלקים – מערכת ביוב חיצונית, מערכת דלוחין, צינורות מי גשם והצינורות שבתוך הבית.

הצנרת הפנימית היא בעלת חשיבות רבה ולכן מומלץ בחום להשקיע בה תשומת לב ולא להתפשר על האיכות שלה. צינורות מאיכות ירודה עלולים להיסדק או להתבקע ולגרום לנזקים חמורים במיוחד, שהרי די גם בנזילה קטנטנה כדי להוביל לרטיבות בקירות ולצורך באינסטלטור ובעבודה בהיקף נרחב (שבנוסף לעלות הכספית הגבוהה תהיה כרוכה גם בהמון בלגן).

בהתאם יש לרכוש צינורות אך ורק בחברה בעלת ניסיון רב בתחום של אספקה טכנית, כזו שלא מציעה רק קטלוג עם מגוון אפשרויות וצינורות שעומדים בכל התקנים העדכניים, אלא מספקת גם מידע מקצועי יקר ערך כך שתקבלו את הצינורות שמתאימים בדיוק לצרכים שלכם, וכן המלצות על פיטינגים, מחברים ושאר מוצרי אינסטלציה חיוניים.

צינורות SP

צנרת SPאחד הסוגים הנפוצים ביותר של צינורות הוא SP – ראשי תיבות של Super Pipe.

צינורות אלה עשויים מאלומיניום עם ציפוי של פלסטיק שהופך אותם לעמידים במיוחד, וכמו כן הם אינם צוברים קורוזיה או אבנית. החיבורים עשויים פליז.

יתרון משמעותי אחר של צינור ה-SP הוא נוחות העבודה איתו.

עוד חשוב לציין שישנם סוגים שונים של צינורות SP, וניתן להבדיל ביניהם עפ”י הצבע של הצינורות:

* צינורות שחורים – צנרת חם/קר למים שחשופים לשמש

* צינורות כחולים – מים קרים בלבד

* צינורות כתומים – מים חמים בלבד

* צינורות לבנים – מים שמטרתם חימום הבית

חשוב להדגיש שצינורות SP מחייבים התקנה של אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים, ועוד כדאי לדעת שמדובר בצנרות יקרות יחסית, ושאי אפשר להחליף צינור SP שניזוק.

חיסרון מהותי נוסף הוא שאם ישנה דליפה מאחר הצינורות יש לנתק את כל הבית ממים עד לתום התיקון, אבל מצד שני קל יחסית לאתר צינור SP (בזכות האלומיניום) כך שברוב המקרים התיקון פשוט יותר.

צנרת פקסגול

צינורות פופולריים אחרים הם צינורות פקסגול, שלעתים נקראים גם צנרת PEX.

בדומה ל-SP, גם צינורות אלה עמידים כנגד אבנית וקורוזיה, ויתרון מהותי נוסף הוא הבידוד האיכותי מחום ומקור והעמידות המרשימה גם כשהצינור חשוף לשמש.

היתרון המרכזי של ה-PEX ביחס ל-SP הוא המחיר הנמוך יותר, וכן האפשרות לנתק חלקי צינורות במידת הצורך.

צינורות פקסגול עשויים מפלסטיק ופוליאתילן.

החסרונות העיקריים של אופציה זו הוא כמות הצינורות הגדולה יותר הנדרשת לשם יצירת מערכת שתספק את כל צרכי הבית (ועל כן גם הסיכון כי תיווצר דליפה גבוה יותר יחסית). כמו כן יש צורך להכין מקום ל”חנוכיה” שממנה מסתעפים כל הצינורות.

בכל מקרה מומלץ בחום לרכוש צינורות פקסגול של יצרנים מוכרים – למשל צנרת גולן ידועה באיכותה הגבוהה, ועל כן תוכלו למצוא אותה בכל חנות אספקה טכנית שמכבדת את עצמה.

צנרת מגולוונת סקדיול

עד לפני שני עשורים צנרת מגולוונת סקדיול הייתה זו שהותקנה בכמעט כל הבתים בארץ. כיום זהו סוג פחות נפוץ ביחס לפקסגול ול-SP, אולם גם אותו ניתן למצוא אצלנו בחנות, ובמקרים מסוימים זהו הפתרון האופטימלי.

החסרונות של אופציה זו: רגישות לקורוזיה וצורך בפיצולים וחיבורים רבים יחסית (שמהווים נקודת תורפה).

היתרון המרכזי של הצנרות המגולוונות הוא החוזק הרב שלהן.

צינורות נחושת

גם סוג זה של צנרות פחות נפוץ בימינו, כשהסיבה העיקרית לכך היא שרק אינסטלטורים מנוסים ומיומנים מאוד מצליחים לבצע התקנת צינורות נחושת בצורה טובה. גם המחיר שלה גבוה יחסית, והחיבורים מבוססים על ריתוך.

למרות כל הנ”ל, ישנם מקרים שבהם זוהי האופציה המיטבית, בעיקר בזכות האיכות הגבוהה מאוד של צינורות הנחושת.

Skip to content