משאבות לשימוש ביתי ותעשייתי

משאבה היא מתקן בסיסי שמשמש אותנו למגוון רחב של מטרות, ובפרט להעברת מים (מים לשתייה, מי ביוב ועוד). בדרך כלל המשאבה גם משמשת להגברת לחץ המים או להעלאת מהירות ההעברה שלהם, כך שבאופן טבעי משאבות הן חלק בלתי נפרד מכל מערכת אינסטלציה, ביתית או תעשייתית.

הסוגים העיקריים המשמשים אותנו הם משאבת מים, משאבה צנטריפוגלית, משאבת ביוב ומשאבה טבולה, כשבנוסף ניתן למצוא גם סוגים ייעודיים לחניונים, מגדלי קירור, מקלטים ולכיבוי אש.

משאבה להגברת לחץ המים

אחד הסוגים הנפוצים ביותר הוא משאבות לחץ – כלומר משאבות שמטרתן היא להגביר את לחץ המים, בדרך כלל בבית.

לחץ מים נמוך הוא בעיה מוכרת למדי, שפוגעת בעיקר בדיירי קומות עליונות בבניינים רבי קומות שנאלצים לשטוף כלים בזרם חלש או להתקלח תחת זרזיף מים שבקושי מצליח לשטוף את הגוף.

ישנם מגוון דגמים של משאבת לחץ מים, כשבחלק מהמקרים מדובר במשאבה ידנית ובאחרים במשאבה המופעלת ע”י בקר אלקטרוני.

הפרמטרים החשובים ביותר לגבי משאבה ביתית להגברת לחץ המים הם יכולת ההגברה שלה (שנמדדת באטמוספרות), הספק השאיבה המקסימלי (ליטרים בדקה) והטמפרטורה המקסימלית של המים שניתן לשאוב.

גם בבתי מלון ובבריכות שחייה נעשה שימוש במשאבות לחץ מים, כשבדרך כלל במקומות אלה נדרשת משאבה חזקה במיוחד, ובכל מקרה מומלץ לרכוש משאבת לחץ בחנות שגם מציעה מבחר אפשרויות רחב וגם מעניקה שירות מקצועי שמבטיח כי כל לקוח ירכוש את המשאבה המתאימה ביותר לצרכים שלו.

משאבת סחרור

תפקידה של משאבת סחרור, שנקראת גם משאבה צנטריפוגלית, הוא לגרום למים להיות בתנועה מתמדת – על-מנת למנוע את התקררותם, כדי להבטיח את איכותם וישנן עוד סיבות שמובילות להתקנת משאבות סחרור.

בין המקומות בהם נעשה שימוש בסוג זה של משאבה: בריכות שחייה, מערכות הסקה, מערכות כיבוי אש ובמפעלים שונים.

עקב תפקידן החשוב של אותן משאבות צנטריפוגליות חשוב מאוד להקפיד ולרכוש אך ורק דגמים שעומדים בכל התקנים המחמירים.

משאבת ביוב

ביוב הוא מרכיב חשוב מאוד בכל מערכת אינסטלציה, ויש לו תפקיד מכריע בהבטחת איכות חיים מרבית, אולם כולנו מכירים את המקרים שבהם המערכת כושלת. במקרים אלה משאבת ביוב היא הפתרון, ולמעשה משאבה שכזו עשויה גם למנוע את התקלה מלכתחילה.

ישנם סוגים רבים של משאבות לטיפול בשפכים, כשהחלוקה העיקרית היא בין אלה שפועלות על בסיס ואקום או שאיבת אוויר לבין אלה שמזרימות מים בלחץ.

משאבת ביוב מהסוג הראשון היא האופציה המתאימה כשישנה סתימה בביוב או שאירעה הצפה שכמובן חובה לטפל בה מידית. משאבת ביוב מהסוג השני מפחיתה את הסיכון להתרחשות סתימה או הצפה בזכות הפחתת העומס המוטל על צנרת הביוב.

סוג ספציפי נוסף של משאבת ביוב הוא כזה שכולל גם סכין מיוחדת לריסוק המוצקים השונים שמגיעים אל הביוב (מגבונים, ניילונים, מוצרים שמקורם מן החי ועוד) ואשר עלולים להוביל לסתימות. משאבת ביוב שכזו ניתן למצוא בבתי חולים, משקים חקלאיים, מפעלים, משחטות ועוד.

מהן משאבות טבולות?

משאבות טבולות הן סוג ספציפי של משאבת מים או משאבת ביוב שמותקנת במקום נמוך (מקלט, חניון, מרתף, יחידת דיור נמוכה וכו’) ושהתפקיד שלה הוא להעלות את המים (בין אם מדובר במי גשמים, מי ביוב או מים לשתייה) אל מפלס גבוה יותר.

משאבות מים טבולות מופעלות בדרך כלל ע”י מערכות אוטומטיות שמזהות את המפלס המדויק של המים וכשהוא מגיע לסף מסוים מופעלת מידית המשאבה.

משאבה טבולה מחייבת התקנה מקצועית וכן תחזוקה נאותה.

גם רכישת משאבות טבולות, כמו הסוגים האחרים, כדאי לבצע בחנות אינסטלציה מקצועית שמציעה מגוון אפשרויות רחב ושירות שמבוסס על מקצועיות ויושרה.

Skip to content